Anny sen

Dlouhou ulicí, kterou po stranách lemovaly stromy se zelenkavými listy, šla Anna z práce domů. Všude kolem bylo ticho, jen ptáci pěli v šumících větvích. Nikde kolem nebyl nikdo jiný, než ona.

Bylo jí skoro 48 let. Zestárla o deset let. Měla manžela, a dvě děti.

Kráčela zamyšlená, když si povšimla lavičky opodál, na které kdosi seděl. Překvapilo ji, že má na sobě uniformu s maskovacím vzorem, vždyť armády a války se dávno zrušily. Nikdo se již nemusel schovávat!

Zahleděla se zvědavě blíže, jako kdyby jí někoho připomínal.

Švejku!” poznala ho. „Jsi to ty?”

Seděl tu, vedle sebe láhev, a tvářil se smutně. Ale byl tak mladý! Ne, jako ona. Zastyděla se, jak je již stará. Nemohla se mu již líbit.

Kdepak se touláš,” poklekla před něj, a přísně se na něj podívala. „Vždyť oni už čekají jen na tebe! Jen poslední voják se jim ještě nevrátil, a oni nemohou uzavřít účetní knihy!”

Nezvládnul jsem to, Aničko,” omlouval se jí zkroušeně. „Neměl jsem tam chodit! Měl jsem zůstat s tebou.”

Za to se mi neomlouvej! Já věděla, že musíš jít, a proč musíš jít! A věř mi, že jsi to nedělal zbytečně. Vždyť máme mír! Všechny války jsou minulost. Jsem hrdá, že jsem se s tebou znala, a že jsem alespoň kousek cesty mohla jít s tebou!”

Ale asi ses zlobila. Když jsem se nevrátil.”

Trochu. Bolelo to, však víš. No, ale pak jsem si řekla, že bys určitě chtěl, abych šla dál. A tak žiju. Ale vzpomínám na tebe, skoro každý den. Vždycky, když si uvědomím, že všechno to krásný kolem máme i díky tobě, že ses obětoval!”

A dali mi to vyznamenání, jak jsem tolik chtěl?” zajímalo ho.

To víš, že dali! I tvýmu dědovi! Byla jsem tam. Ve Španělském sále! Brečela jsem, tolik jsem brečela! V té chvíli bych dala cokoliv, abys tam mohl být se mnou. Aby sis to mohl sám převzít!”

Tak potom bych asi už měl jít. Ohlásit se panu obrlajtnantovi, a klukům.”

Jen běž, Švejku! Všichni čekají jen na tebe. Abyste už všichni mohli klidně spát!”

Sledovala tu postavičku v nepadnoucí uniformě, dokud jí nezmizela z očí.

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com