Než se jí život sesype

Pro Veroniku Bláhovou to nebyly snadné časy. Její vyvolený status celebritky, který si pečlivě budovala celé roky, se začal neúprosně rozplývat!

Učinila kardinální, ba životní chybu v tom, že si pořídila bydlení vysoko nad své finanční možnosti. Hypotéka na luxusní byt za patnáct miliónů opravdu nebyla maličkost! Litovala toho, že se k tomu nerozumnému tahu nechala přesvědčit kamarádem, vlastně někdejším milencem, co měl developerskou firmu, a asi mu přišlo vhodné, mít ve své novostavbě nějakou slavnou osobnost, celebritu, aby mohl efektivně inzerovat svůj exkluzivní projekt, a tak Veronice zalepil oči obrovskou slevou z obvyklé kupní ceny.

A ona tehdy podlehla pocitu, že právě toto musí být to vysněné bydlení, co by měl mít každý člověk, aby v životě udělal správnou, velkou věc. Navíc, všichni jí záviděli, jak je asi bohatá, že si něco takového může dovolit! Mediálně i společensky se jí to vyplatilo velkoryse, to ano. V jiných ohledech ji to ale zatlačilo do úzkých, a následky toho tahu se nyní začaly projevovat naplno!

S bankou samozřejmě byly od počátku problémy, poprvé jí žádost s omluvami zamítli, a tak Veronika musela vzít několik poněkud pochybných zakázek, aby splnila nemírné požadavky finančního ústavu. Nakonec se jí podařilo, doložit příjmy za tři předchozí měsíce dostatečně vysoké, a za účinné pomoci ředitele pobočky, který také patřil mezi okruh jejích někdejších intimních známých, jí to schválili.

Brzy však pochopila, že sehnat každý měsíc celých šedesát tisíc jen na splátku bylo nad její možnosti. Měla sice krásné bydlení, ale každý měsíc se děsila, zda vyjde, a zda tato mediálně vyšroubovaná pohádka vůbec bude trvat dál, nebo skončí krajně neslavně!

Napnula všechny síly, aby si obstarala jak maximální příjmy finanční, tak nepřímé, skrze kouzla barteru. Stala se tváří jedné menší kosmetické značky, doslova každý týden byla v Praze, shánět kšefty, snažila si dělat ještě více známých, co jí mohli obstarat práci či výhody, rozhodila zkrátka své sociální sítě do největší šířky.

Ale přesto viděla, jak její možnosti neúprosně mizí. Byla již na modelku nesporně stará, a maskovat všechny ty přibývající fyzické nedokonalosti se stávalo obtížným, ba nemožným. Natož postavit se vedle hladových dvacítek s dokonalou pletí i bez vrstvy make-upu! Ráda by našla nějakou práci v ‚zákulisí‘ atraktivní modelingové branže, ale tato možnost pro ni nebyla: neměla totiž kvalifikaci, ani talent. Uměla se jen usmívat a kroutit boky. Kdysi to stačilo, ale tyto krásné časy neúprosně ustávaly, ba definitivně končily, a Veronika sama příliš netušila, co bude dělat dál.

Miloš Navrátil byl jedním z těch, které identifikovala jako klíčové osoby, co ji mohly udržet na mediálním výsluní, což by jí zase přineslo zajímavé zakázky a kruh by se pro ni žádoucím způsobem uzavřel, a měla by tak i do budoucna zajištěny lákavé možnosti.

Zkusila na něj docela všechno, počínaje samozřejmě postelí, což by ji nic nestálo, ale on nereagoval, a jen se oplzle smál, že takových chtivých holek, jako je ona, co by se klidně svlékly na první povel a udělaly cokoliv, má v kanclu deset denně! A že prý kdyby jim všem měl dělat PRka, natož zadarmo, nebo jen za takovou směšnou úplatu osobní povahy, nedává do časáku nic jiného!

Hrozné bylo, že Navrátil byl již tak vysoko, že mu nějaký barter byl lhostejný. Nepotřeboval od druhých nic! A to byl problém! Pomohl by jedině cash, jeho svůdnou kouzelnou vůni nikdy neodmítal, ale to si Veronika již nemohla dovolit, jelikož veškeré prostředky jí z účtu spolehlivě vysávalo to její proklaté luxusní bydlení!

Nyní se naskýtala otázka, co s tím vším? Nejlepší by bylo, hypotéku zrušit, byt prodat, ale to by znamenalo vážné problémy: předně by bance dlužila několik miliónů zcela bez zajištění, protože jiný majetek neměla, a tato pohledávka by byla ihned splatná! Nemluvě o tom, že o dalších několik miliónů, které musela složit jako akontaci, by definitivně přišla, a to byly přitom její celoživotní úspory!

Dále, byt by se mohl prodávat klidně rok, protože tak drahá, neskrývaně luxusní nemovitost by v Brně hledala ochotného kupce nesnadno. A všichni by jen chtěli další velkou slevu! Nemluvě o nezbytně zúčastněné realitní kanceláři, co by si též přišla na své!

Hrozilo tudíž, že byt bude nakonec prodán proti vůli majitelky, někde v té silně ponižující nedobrovolné dražbě, kde končívá majetek neplatičů, a na tom by si média vyloženě smlsly, včetně Navrátila, ten vyloženě v první řadě! S nikým si totiž nebral servítky a byl-li někdo zrovna dole a nemazal ho penězi, neváhal, kopnout si do něj!

Když za ním pak postižený přišel, a spílal mu, že včera ještě byli dobří kamarádi, tak co je to za podlost, odvětil jen klidně, že to jeho čtenáři chtěli číst, že jim to prostě nemohl odepřít! Nebál se ničeho a nikoho, nedal se ničím zastavit. Ani výhružkami, ani úplatky. Prostě ho bavilo to, co dělal, a tím žil!

Nemělo smysl, hovořit o tom, jak devastující, až fatální negativní vliv by tento nešťastný příběh měl na její pečlivě a dlouho budovaný mediální obraz! Skončila by prostě! Lidi by ji vždy již brali za tu zkrachovalou, což sice byla pořád reklama, jenže banku by nějaké tyto mediální hry nezajímaly! Přitlačila by ji ke zdi, aby dostala své peníze!

Udělala prostě chybu, a nyní netušila, jak z toho ven! Nemohla se svěřit dočista nikomu, její domnělé dobré kamarádky by se snadno mohly stát zákeřnými informátorkami neúnavně slídícího bulváru, protože v její společnosti se sice usmíval každý na každého, ale pohrdání, nepřejícnost a zášť byly též rozšířenými jevy, ač takticky skrývanými za fasádu milého jednání.

Jednoduše v tom všem zůstala sama! Měla sice přítele, který se na základě jejích naléhavých instrukcí mediálně deklaroval jako boháč, ale realita byla o hodně skromnější! Od něj si navíc půjčila 500.000 korun, co jí chyběly na tu nultou splátku, což znamenalo, že ji držel v šachu, protože kdyby se s ním náhodou rozešla, bude ty peníze chtít ihned vrátit, a na dřevo!

Nechal si od ní, hajzlík, podepsat nehezky precizní smlouvu o půjčce! Sice mu to rozmlouvala, aby se to udělalo jen na dobré slovo, ale měl již silně neblahé zkušenosti ze svého nevydařeného manželství, z nějž odešel silně oholen bývalou chotí, takže se nenechal obměkčit!

V každém případě od něj nemohla žádat další podporu! Navíc, zjistil-li by, že Veronika má finanční problémy, dozajista by se začal rychle hlásit o své finance, aby v pořadí předběhl i banku. Prostě by se na ní všichni věřitelé slétli, jako supové! Naráz, a rozcupovali by ji na kusy, žádné milosrdenství, pochopení a vstřícné odklady, natož odpuštěné úroky!

Bylo to zkrátka zlé! Veronika již dávno špatně spala, a jíst jí nechutnalo. Věděla, že to jejímu vzhledu nadále neprospěje, a kruh se začne uzavírat, protože tím rychleji pro ni nebude práce v showbizu. Co s tím vším tedy? Co dál?

A pak se ozvala jedna známá, že by pro Veroniku možná měla slušně placený kšeft. Sice jí Veronika obratem tvrdila, jakou má skvělou práci a peněz, že vůbec nic nepotřebuje a takové směšné drobnosti jsou stejně pod její áčkovou úroveň, ale nakonec se jí známé předstíraně zželelo, a uvolila se, setkat se s někým z té korporace, co o ni projevila předběžný zájem.

Měly se s tou druhou sejít v obchodním centru v Modřicích. Přijela tam, a jak parkovala, docházelo jí, že jí asi zbyde pouze emigrace! Prostě to tady všechno nechat, je to neřešitelné, a zmizet! Ať si tady problémy řeší někdo jiný, namísto ní! Klika, že odolala přítelovu naléhání a vábení, aby spolu měli rodinu, a podobné nemístné nápady!

Znamenalo by to ostatně i tu lákavou výhodu, že by nemusela platit ani těch dlužných 500 tisíc jemu, podařenému přítelíčkovi…

Byla to hezká, ba slastná představa! Jenže světoběžnice Veronika již ve světě byla, viděla ho mnohokrát a zblízka, tudíž věděla moc dobře, že uchytit se tam venku, natož bez náležitého startovního kapitálu, je krajně obtížné, a že existenční problémy, kterým by musela čelit za hranicemi, by byly snad ještě závažnějšího charakteru, než tady doma. Navíc, nikdo by ji tam neznal, nebyla by nikým, a na další mediální kariéru by mohla poklidně zapomenout!

Muselo přece existovat nějaké řešení! Snad jen vydržet a počkat, než jí osud konečně ukáže příznivější tvář!

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com