Poznej svýho anděla

„Dvořáková,” podala jí Denisa ruku, a mile se na ni usmála.

Na Veroniku neudělala dívka žádný výrazný dojem, ale přesto se vřele usmála také, jak to měla nacvičeno. „Moc ráda vás poznávám! Víte, já normálně zakázky tohohle typu neberu, ale ona mě kámoška moc prosila, tak jsem tu hlavně kvůli ní! Ono jí na tom prý záleží, abych zrovna vám nějak pomohla, když mě lidé docela znají,” lhala Veronika zcela neprohlédnutelně a zkušeně.

„Samozřejmě, paní Bláhová! Nezlobte se, že vás obtěžuju s takovou drobností, chápu, že to pro vás finančně nemůže být moc zajímavé. Ale promluvit bychom si o tom mohly, co říkáte?”

Posadily se do pohodlných křesel v jedné z místních kaváren. Bylo tam příjemně, slunce vesele svítilo do prostorných skleněných stěn, a Veronice se začala pozvolna vracet dobrá nálada.

„Takže, co byste konkrétně potřebovali,” dala Veronika falešně najevo, že její čas je drahý.

„Tady je záloha,” pravila Denisa, a výmluvně ukázala poctivý svazek bankovek, co měla uložený jen tak ledabyle v kabelce, mezi nějakými dokumenty. „Myslíte, že byste si na mě dnes mohla udělat trochu času? Ono to je trochu složitější.”

Veronika měla pocit, že k ní přišly Vánoce! Ale nedala na sobě nic znát. Takoví, co platili ve voňavém keši, ti byli všude velmi oblíbení! Odhadla, že v paklíku bylo padesát litrů. To znamenalo skoro celý měsíc poklidného života bez stresu! Konečně!

„Jistě, paní Dvořáková. Jsem jen vaše! Povídejte,” napila se ledové kávy, a pohodlně se opřela o opěradlo. „A víte co? Říkejte mi Veroniko. Vy jste Denisa, že?”

Za chvíli byly již nejlepší kamarádky.

„Naše korporace je velmi štědrá,” vrátila se pak Denisa k důvodu, proč se zde sešly. „A protože bychom měli velký zájem o vaši přímou účast na našich speciálních projektech, tak pokud vyslechnete do nejmenších podrobností, co vám chci sdělit, a pravdivě odpovíte na moje otázky, obsah toho balíčku, co jsem vám právě ukázala, je váš! Tím myslím, hned tady na místě. Padesát, a příjmový doklad nepotřebuji! Pokud vás tím tedy neurazím, Veroniko.”

„Tak peníze v dnešní náročný době neurazí asi nikoho, a hotově tuplem ne,” neubránila se Veronika úsměvu. Nekomentovala raději, oč větší je radost ze spolehlivě nezdanitelných příjmů! „Jenom by asi každýho napadlo, že taková částka je jen za pokec trochu vysoká! A člověka taky hned trkne, že to, o co se bude jednat, asi nebude úplně standartní zákazka!”

„Máte pravdu! Jsou to velmi speciální, ojedinělé a nezvyklé projekty. Co je ale důležité, že vám přinesou značný věhlas, společenskou popularitu v takovém rozsahu, o němž jste se nikdy ani neodvážila snít! Znovu nastartují vaši mediální kariéru ve velkém, a dále, umožní vám, stát se skutečnou honorací! Nejen naleštěnou celebritkou z bulvárku, jejíž trvanlivost už stejně pomalu vyprchává, ale skutečně respektovanou veřejnou osobností!

Kromě toho, jsme ochotni vás podpořit stejnou částkou každý měsíc, na pokrytí osobních výdajů. To nabízíme. Řekla bych, že to zní dobře, co říkáte?”

„Možná. Záleží, co za to?”

„Co budete muset udělat, není příliš těžké, i když si dokážu velmi živě představit, že mi na to ihned řeknete, že to není nic pro vás. Ale my víme, že se na to naopak hodíte velmi. Vybírali jsme si z vhodných osob přepečlivě, to mi věřte!

Jednu věc bych vám ale o naší korporaci měla prozradit napřed. Víte, jsme zvyklí, získávat si informace. Vědět mnoho! Dokážeme si zjistit ledacos. A proto víme, že tato naše velkorysá nabídka je jediná, která vás může vyvázat z vážných osobních problémů, ve kterých se nyní nacházíte, a které vás zavedly do slepé uličky. Jako třeba vaše obří hypotéka, strmě padající příjmy a vysoká dlužná částka vašemu příteli!

Proto si prosím nemyslete, že vás tu někdo bude prosit na kolenou! Že budete šroubovat cenu svým odmítáním! Ne, nikdo vás prosit nebude, Veroniko! My si prostě počkáme, až celý váš život zkrachuje, a to se stane brzo! Pak za námi přijdete, a v té chvíli nás budete prosit na kolenou vy! Odložíte vaši masku životního úspěchu a vyrovnanosti, která, jak obě dobře víme, je dnes docela jistě falešná. Viďte?”

Veronika raději neříkala nic. Naučila se již dávno, že někdy je nejlepší mlčet.

„Chci vás jen požádat, abyste byla upřímná, protože peníze leží na stole. Lze si koupit vaši upřímnost? Ano?”

„Musíte se ve mně mýlit. Já…”

„Žádala jsem vás, abyste mě vyslechla, a současně pravdivě odpověděla na moje otázky! To jsem uvedla jako podmínky, myšleno dvě podmínky, abych vám vyplatila váš slíbený honorář. Takže povídejte, svěřte se! Jak jste nyní na tom?”

„No, pokud to máte tak dobře zjištěný všecko… nejsem na tom moc dobře! Ano, to je fakt! A co se upřímnosti týče, ano, i tu si ode mne můžete koupit. Jen jsem zvyklá, nedávat se moc rychle. Nemám vzdělání, ale něco mě život naučil!”

„Však my víme, proč jsme vás vybrali. Stačí jen, vstřícně spolupracovat. Takže nyní budete pozorně poslouchat, ano?

Potřebujeme, abyste šla do politiky! Slyšíte dobře, politicky se aktivovala, nejprve lokálně, tam u vás, v Kohoutovicích, později výše. Maximálně vám s tím pomůžeme, ideologicky i mediálně, budete mít naši všeobecnou podporu a oporu, včetně další finanční, o to nemějte strach! Na vás bude, prostě to vykonat.

Ale nebojte, ono se to od vašeho světa celebrit zase tolik neliší! Je to úplně stejná hra, a do pravidel vás pečlivě zasvětíme!

To první pravidlo je, že se nás nikdy nepokusíte podrazit! Zapomeňte na myšlenku, že vás vytáhneme nahoru, a vy si pak nevděčně odlítnete, jako vlaštovky na podzim. Ne! Budete v našich službách, dokud neřekneme, že vaše mise končí.

Pokud se ji pokusíte sabotovat, naše reakce bude rychlá a nelítostná: všechny vaše noční můry se stanou realitou, a nezaměstná vás již nikdo, natož, abyste ještě mohla někoho mediálně reprezentovat. Pro zcela každičkého potenciálního klienta byste již byla pouze přítěž a neúnosné riziko!

Nemluvě ani o tom, že můžeme přispět k jeho správnému rozhodnutí přesvědčivým varováním před spoluprácí s vámi! Kdo by si vás pak ještě vybral, a proč by měl, když je všude tolik schopných mladších konkurentek, které mu rádi doporučíme, namísto vás, která již patříte do propadliště dějin?

Do puntíku tedy splníte naše instrukce, a naše cíle a úkoly si vezmete za svoje vlastní, ale s tím, že smysl celé této věci leží hodně vysoko, takže to bude docela dlouhá cesta, s tím tedy prosím počítejte! V zásadě si s naší pomocí uděláte politickou kariéru, a jednou, pokud to celé vyjde, jistě si vzpomenete na staré dobré známé, pokud budou něco potřebovat!

My vám jednoduše pomůžeme nahoru. Až se tam dostanete, na určitý společenský vrchol, pomůžete zase vy nám, v úkolech vyššího zájmu. Reciprocita. Barter. Je to jasné?”

„Já na něco takovýho ale nemám,” ucedila Veronika realisticky. „Je sice pravda, že v mojí zoufalý situaci bych měla brát už všechno, ale člověk má svý limity a tohle fakt nedávám! Jakože dobrý, jste na koni, můžete mě mít levně a já pro vás udělám skoro všechno, co budu moct! Ale zrovna tohle? To je absolutně mimo moje možnosti!”

„Tak se budete prostě učit! Zvládli to i mnohem hloupější, navíc, od vás se stejně nebudou čekat žádná převratná moudra! Klidně tam všude dělejte jen křoví, ukazujte se, usmívejte a opakujte pár jednoduchých frází. Co je na tom tak těžkého? Tu cestičku vám ostatně my sami všemožně umeteme předem, na vás je pouze, udržet se na ní, neukročit! Prostě jít, neváhat a udržet se na čáře. Jak říkám, konejte docela to samé, co jste dělala do nynějška. Jen k tomu přihodíte nějaký ty řečičky! Nic víc.

Řekneme vám, kam jít, co tam říct. A vy tam prostě půjdete a řeknete to. Nechtěla jste někdy udělat hereckou kariéru? Teď máte možnost!”

„Dobře. Rozumím. To je celé, co po mně chcete?”

„Ne. Je tu ještě druhá věc. Potřebujeme sehnat mladou modelku, ve věku asi 20-23 let. Aby to byl někdo, kdo je ochoten pro hvězdnou kariéru udělat absolutně všechno potřebné. My jí tuto velkolepou kariéru zaručíme, ale bude pro to muset vykonat něco velmi ojedinělého. Počínaje tím, že na rok vypadne ze svýho světa a půjde tam, kam jistě nikdy neplánovala.

Věděla byste o někom? Budete se za ni samozřejmě muset zaručit, že nám vyjde plně vstříc. A celý příběh bude pokračovat i dál, až ten rok skončí. V jistým smyslu tehdy celá věc teprve skutečně začne, a poběží celý další roky do budoucna. Dotyčná tedy musí počítat s tím, že v našich službách bude dlouhodobě, možná celý svůj život. A že celou tu dobu půjde pouze a jedině tam, kde ji budeme potřebovat.”

„A co po ní jako budete chtít?” vylekala se Veronika.

„Aby strávila rok v Armádě.”

„To snad nemyslíte vážně…!”

„Myslím to velmi vážně! Projekt, na kterém se bude podílet, vyžaduje, aby strávila rok v zeleném. To značí, výcvik, a normální vojna. Ano, vím, že to zní neuvěřitelně! Ale bez toho to zkrátka nejde. Bude dělat, technicky vzato, modeling v Armádě, v jistém smyslu.

Garantujeme ale jak mediální popularitu před i během, tak zejména poté, ve velkém! Plná mezinárodní kariéra! O to se postaráme, protože je i v našem nejvyšším zájmu, aby dotyčná ve všech svých aktivitách uspěla. Takže myslím, že nabízíme taky dost, za ty relativně malé oběti!”

„Jak se vlastně jmenuje ta firma, kterou zastupujete? Co jste vlastně zač?” nabyla Veronika podezření.

„Můžete nám říkat andělé strážní a vaše poslední šance.”

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com