Prej zradil republiku!

Máte toho spoustu na svědomí, Švejku.”

Poslušně hlásím, že jsem ouplně nevinnej! Jednalo se vo ouřední vomyl, kerej se pak vysvětlil! Dycky jsem dělal pro Armádu i republiku jen to nejlepší!” snažil se Švejk chabě bránit.

Obvinění z krádeže, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomoci, rozvracení republiky, válečné zrady, a vlastizrady. To jsou moc vážné věci! Tady pánové si je jistě nevymysleli!”

Voni si to jen špatně vyložili! Já to všecko myslel dobře! Takový vošklivý nedorozumění se stávaj pořád. Jednou u nás v Libni…”

Ticho, vy blbe! Je v nejvyšším zájmu lidu, aby byl Josef Švejk, ročník 1977, zproštěn našeho státního občanství,” zakončil svůj plamenný projev poslanec Nosek, a mezi parlamentními lavicemi to zašumělo, přičemž politická opozice se vzhledem k masivní přítomnosti televizních kamer začala dílem srdečně smát, a dílem kroutit nesouhlasně hlavami, aby zapůsobila na diváky a voliče.

Události minulých měsíců jasně ukázaly, že tato osoba je pro správné dějinné směřování našeho státu krajně problematickou! Neupíráme sice panu Švejkovi věčnou snahu, a nějaké dílčí výsledky, ale celkově dělá naší zemi pouze širokou mezinárodní ostudu, která je nadále neakceptovatelná!

Ptám se, jak je možné, že tato pochybná existence, bez jakéhokoliv vzdělání a sebemenšího náznaku důvěryhodnosti, jen s praxí prodavače elektroniky či čeho, může ovlivňovat nejvyšší státní sféry, a veřejné zájmy? Kdo mu to umožnil? Proč naše Armáda, která má třicet tisíc vojáků, musela sáhnut právě po Švejkovi, svérázném libeňském překupníčkovi s pochybnou pivní pověstí, kterého jeho temná povaha dovedla až k trestnímu stíhání za nejvážnější činy, které máme v Trestním zákoníku?”

Připomínám, pane poslanče, že Švejk byl uvedených obvinění nakonec opravdu zproštěn, a to pro zmatečnost,” vstoupil předseda Sněmovny Noskovi do řeči, aby zmíněné tvrdé skutečnosti uvedl na pravou míru.

Zproštěn, nebo ne – orgány republiky musí s největší důrazností čelit tomu, aby její osud namísto právoplatně zvolených a jmenovaných zástupců ovlivňovaly pochybné osoby typu Švejka, jak jsme byli nedávno přímými svědky, s hrozivými následky pro naše národní dějiny!” nenechal se Nosek odbýt. „Naše Armáda udělala tu chybu již jednou, nyní po sto letech podruhé, a jak to zase dopadlo? Hrozně!

Já říkám – poučme se konečně! Žádný Švejk se již nesmí naší Armádě přiblížit, ani na tisíc kilometrů od brány nejbližšího vojenského útvaru! Poučme se z té skoro národní tragédie, která se nám stala! Ta ostuda! Smějí se nám až v Mozambiku!”

Jediné štěstí, že Švejk nemá žádný majetek, takže mu nic nemusíme zabavovat, a rovnou ho odlifrujeme na hranice, vlakem v druhý třídě, aby erární kasa ušetřila,” chytil se příležitosti opoziční poslanec Cimbura. „Vy prostě jen hledáte obětního beránka, pane kolego, nic jiného v tom není! Nikdo za nic nemůže, všichni říkají, že poslouchali rozkazy a udělali vše, co bylo v jejich silách – a Švejk to tvrdí rovněž! Tak proč zrovna on je pro vás skoro veřejným nepřítelem? Jen si tím vaším směšným exposé sháníte laciné politické body!”

Tohle není diskuze na mojí úrovni! Netahejte do téhle kauzy politiku, pane kolego! Tohle je věc nejvyššího státního zájmu! Navrhuji, aby do programu dnešní schůze byl zařazen mimořádný bod, a to je hlasování o Švejkově dalším setrvání v rámci našeho státního útvaru. Bude se hlasovat, hned tady a teď, ať se to vyřeší jednou provždy! A důrazně apeluji na všechny přítomné kolegy a kolegyně, aby hlasovali s nejvyšší osobní odpovědností, protože svou volbou přímo ovlivní osud tohoto státu!”

Metál je v tahu, a eště mě zavřou,” pomyslel si Švejk. „Že jsem radějc nezůstal v putyce u píva!”

Ale byl to jen sen.

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com