Tajná služba řekne svý

Aniž by to Útvar C102 tušil, Švejkův opilecký nápad, týkající se nové verze ‚Avengeru‘, se nakonec dostal hodně vysoko. Aby Armáda zhodnotila, zda podpořit tuto riskantní ‚štěchovickou‘ informační operaci (INFOOP) , vyžádala si od Vojenského zpravodajství kvalifikované vyjádření.

VZ 2954-201834-0061-201X

Přísně tajné – zvláštní důležitosti!

Chráněný dokument – Nekopírovat!

Ministrovi Obrany – do vlastních rukou!

Parametry a akvizice AA systému ‚Avenger 2 MLWS‘

Na základě Vaší žádosti zasíláme technický přehled a naše vyjádření k potenciální akvizici pokročilého protiletadlového systému ‚Avenger 2‘ pro naši Armádu, získané jak z OSINT zdrojů, tak výzvědnými aktivitami za pomoci našich HUMINT zdrojů v kruzích U.S. Department of Defense.

Historie verzí:

  1. generace – ‚AN/TWQ-1 Avenger‘ – koncept z 80. let, dosud v činné službě. Dvě platformy po 4 AA raketách FIM-92 Stinger, umístěné na vozidle HMMWV (Humvee).
  2. generace – ‚DEW/MLWS Avenger‘ – vyvinuto cca 2000, ve výzbroji NATO od 2007 a naší Armády 2014, kombinovaná raketová-energetická výzbroj, jedna platforma nahrazena vysoce výkonným infračerveným laserem (výkon 50kW), dosah 5 km. Dle testů 87% efektivita u vzdušných cílů velikosti stíhacího letadla a podzvukové rychlosti, 46% u hypersonické rychlosti, 32% u běžné rakety – úspěšnost počítána dle pravděpodobnosti zásahu cíle první 2s dávkou laseru. Střelecký radar vylepšen pokročilým OCR systémem pro plně automatické rozpoznávání a identifikaci cílů.

Prodejní cena 1ks – 8.000.000 USD

  1. generace – ‚SLREW/MLWS Avenger 2‘ – první prototypy 2013, obě platformy již pouze energetická výzbroj. Účelem efektivní boj s kritickými vzdušnými assets budounosti: UAV (bezpilotní letadla, drony, s pokračující miniaturizací). Snížena energetická náročnost na 1kW/platforma. Další vylepšení zaměřovacího software. Systém je údajně schopen zasáhnout cíl o velikosti 15 cm, letící nadzvukovou rychlostí, na vzdálenost 7 km, s 94% efektivitou (potvrzené údaje ze tří kvaliních zdrojů).

Prodejní cena 1ks: neznámá, odhad 20.000.000 USD

Zhodnocení:

Vzhledem ke skutečnosti, že ofenzivní vzdušné operace budou ve stále větší míře realizovány skrze UAV ve znamení pokračující miniaturizace, je z hlediska obrany státu kriticky významným, aby Armáda získala Avenger 2 MLWS do výzbroje. Doporučujeme, využít pro možnost akvizice veškeré assets – vrcholná priorita.

Kpt. Novák, v.r.

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com