Todle je naše válka!

„Proto bylo rozhodnuto o zřízení ‚Speciálního Útvaru C102‘‚ jak se mu říká u nás pro vnitřní potřebu, jako civilního,” pokračovala kapitánka ve výkladu. „Prakticky se jedná o organizaci korporátního typu, která byla založena, aniž by byla nějak přímo spojená s Armádou, či Ministerstvem. Její základní účel je: specifickými, speciálními metodami a postupy PSYOPS získat podporu veřejnosti pro úkoly branné moci!

Nemusíte se obávat, že byste musel studovat nějakou složitou teorii! Velitel, přesněji ředitel tohoto útvaru, respektive korporace, kterému byste dělal pobočníka či poradce, má potřebné vzdělání i praxi v oblasti PSYOPS, protože u zmíněného útvaru donedávna sloužil, ale nyní byl přeřazen do zálohy, a nasazen na tento úkol zvláštní důležitosti!

V zásadě, tento jmenovaný ředitel bude neoficiálně zastupovat a hlídat zájmy Armády, povězme, že zajistí potřebnou shodu s jejími základními hodnotami. Ale vy, Švejku, spolu s někým dalším, jako čistě civilní osoby, byste měli zajistit potřebné nápady a najít vhodný, využitelný ‚materiál‘ – lidi, jevy, události, věci, je nám to jedno! Cokoliv, co lze nějak vyextrahovat a použít, anebo přímo využít!

Je povoleno všechno, co bude v rámci zákona: libovolné techniky PR, psychologie, i zpravodajské hry, cokoliv si společně vymyslíte, a na co vám bude stačit finanční rozpočet. Připomínám ale, že z oficiálního hlediska bude důsledně dodržen princip ‚plausible deniability‘, to jest, velení Armády oficiálně neví nic o vašich krocích, a neponese žádnou odpovědnost, ani vás nepodpoří v případě nějakých problémů, či provalu! To celé děláte pouze na vlastní triko!”

„To zní celý dost vodvážně,” uznal Švejk. „Podílet se na něčem takovým velkým, bojovat za vyšší zájmy státu, to by byla pro Švejkovic rodinu určitě čest! Ňák snad časem přídu na to, jak svý milovaný vlasti přispět v tomdle velkým a vznešeným ousilí!

Kde bysme to taky byli, aby lidi vodmítali Armádu? Kdo jim pomůže, až bude válka? A ta možná bude, brzo, to vám povídám! Dyť se jen podívejte do novin! Ty zlotřilý teróristi jsou už ouplně všude, i za našima humnama, tak kdo by z toho nebyl znepokojenej! Musíme bejt připravený, vochránit naši demogracii před všema oukladama, z vnějšku i zevnitř!

A říkáte, že i ňáký korunky za to bojový nasazení dostanu? Tak potom vážně není co řešit a budu se snažit do roztrhání těla! Dejte sem ten papír, hned vám to podškrábnu, a zpečetím si tak vosud směrem k vojenský slávě, pudu vstříc metálům, povejšením, ouctě, věhlasu a možná i vosudový lásce, kterou potkám na bitevním póli!

Vidím to už před vočima, jak zrovna vykonám ňákej hrdinskej čin, třeba vosobně sejmu nepřátelskej tank pancéřovkou, budu při tom zraněnej, a sehne se nade mnou Vona, učiněnej anděl, něžně mě vošetří, abych mohl pokračovat v boji, vobstaral si další metály na mundúr a eště víc mi to slušelo, a vona spasí mou duši její nekonečnou láskou, voporou, ouctou! Bude za mnou stát za všech vokolností, podporovat mě v kariéře, bude na mě hrdá, a za padesát let, až budeme voba starý a už se nebudeme nikam honit, jen si užívat jeden druhýho, tak si na to dycky společně vzpomenem a zaslzíme si, jak bylo mládí krásný, a jakou jsme měli kliku, že jsme se našli v celým tom širým světě, a mohli splynout v jednu bytost, v dobrým i ve zlým!

Budeme vo tom všem vyprávět našim vnoučatům, a vony budou dojatý, budeme pro ně vzor, inšpirace, budeme zářit do vokolí, a někdo z milující rodiny vo nás napíše nádhernou knížku, děsně romantickou i napínavou, co bude trhat prodejní žebříčky, možná i Hollywood vo nás něco pěknýho natočí, a my si za vejvar uděláme hezkou dovolenou třeba… na Šumavě, tam je prej krásně!

A začnu s tím třeba hned zejtra! Páč nic z toho menovanýho teď nemám, můj anděl zrovna dává vobinadlo cizejm frajérům, co jí svlíkaj vočima a možná i prakticky, takže jsem moc lačnej, jednou to všecko konečně mít, chytit do dlaně toho třepetavýho motejlka štěstí!

Že by mi zrovna Armáda splnila mý sny? To se nečekalo! To je moc milý překvapení! Tudle šanci si ujít nenechám, ani náhodou! Vykopli jste bez slitování dědu, ale vnukovi to nejčko vynahradíte! Tak to má bejt! Rovnováha přírody vostane zachovaná. Jsem váš!”

„To ráda slyším! Velení k vám má plnou důvěru, Švejku. A proto vám nyní řeknu velké tajemství!

Naším úkolem je zaprvé, zastavit nepřijatelné řeči, které drze šíří jedna nejmenovaná evropská armáda o tom, že je nejlepší v oblasti PSYOPS! Nebude dlouho první, o to se postaráme! Ale u tohoto dílčího, takříkajíc čestného cíle nezůstaneme: naše mise je, stát se nejlepšími na světě, a překonat dokonce naše učitele, to jest Američany!

Ukážeme jim všem, v NATO i ve světě, jak se věci mají správně dělat! Kdokoliv v budoucnu někde zahlédne pojem PSYOPS, nedílně si vybaví naši Armádu, jedině ji!

K naší veliké radosti Američané ustoupili od konceptu PSYOPS a nyní to nazývají úplně nudným, nesexy ‚MISO‘, Military Information Support Operations. Velká chyba! Ale my se zde vrátíme takříkajíc ke kořenům. A budeme v našich aktivitách i prezentaci zcela bezohledně přímí, natolik, že si nás jiné armády NATO i svět budou muset všimnout, protože je k tomu něžně přesvědčíme, ale až do toho stupně, kdy budou de facto přinuceni, a nezbyde jim nic jiného, než uznat naše prvenství, vyplývající z nových, dosud nikdy nerealizovaných nápadů! Proto našim aktivitám budeme říkat ‚A-PSYOPS‘, ‚Advanced Psychological Operations‘, prostě něco vyššího, lepšího, zásadnějšího, než vymyslel kdokoliv jiný!

A vy osobně se budete podílet na začátku nové, velkolepé dějinné etapy naší Armády, o které se musí mluvit ještě za dalších sto let, Švejku! K tomu můžete sám přispět výrazným dílem, aby vaše jméno, potažmo jméno vaší rodiny, mohlo žít dál!

Budou nás všichni ještě prosit, abychom jim poskytli naši expertizu, aby se od nás mohli učit, a pomohli jsme jim vyřešit jejich nadcházející vážné problémy, o nichž dnes teprve tuší, ale my již předem víme, jak kriticky významným je, realizovat nový způsob vojenské mediální komunikace!

Protože do vrcholných funkcí přichází ta generace hipsterů a millennials, novodobá společenská elita, která bude brzy velmi zblízka ovlivňovat státní rozpočty, včetně výdajů na Obranu! A tato nová generace věru není nějak vřele nakloněná entitám, jako je Armáda, brannost! Mají docela jiné hodnoty a přesvědčit je, aby smýšleli jinak, to bude žádat, když to řeknu vašimi lidovými slovy, pořádnej fortel! Ale my přijdeme s receptem, jak se vyrovnat i s tímto, aby obranyschopnost států NATO byla zachovaná!

Budoucnost branné oblasti leží v nekonvenčním válče, a tyto speciální dovednosti jsou dnes v NATO zanedbávány. Namísto bojiště plného tanků se bude válčit skrytě, kyber prostředky, ekonomicky, asymetricky, mediálními informačními operacemi, propagandou!

Využijeme této mezery na trhu, a vstoupíme do ní ve velkém! Potáhneme celé NATO, jako lídři! Jedině naším příspěním lze přijmout náročné výzvy, plynoucí ze současné nestabilní politické, ekonomické a sociální situace ve světě!

Tohle je teď naše válka, Švejku, a republika vás volá do služby!”

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com