Udělám z tebe hvězdu!

„Říkáte teda vojenskej hip hop,” pravil špičkový hudební producent a současně marketingový mág Vébr, jehož konzultaci si nadporučík se Švejkem vyžádali. Měl v branži zasloužené renomé, protože se jako jeden z mála dokázal ničemu nedivit, nic neodsuzovat, a naopak ve věci vyloženě prakticky a efektivně poradit.

„Nejlepší by bylo, udělat deal přímo s Excelsiorem, protože i pro něj je ta situace výhodná. Pokud je konkurence pod kontrolou, a spolupracuje, obě strany si můžou poklidně rozdělit větší část koláče, který zabírají na trhu!

Fakticky to funguje tak, že spolu ty ‚válčící‘ celebrity, jakkoliv to zní neuvěřitelně, ve skutečnosti výborně spolupracujou, a fungujou v symbióze. Jde o to, kolikrát je vaše jméno zmíněný v médiích, to jediný se počítá! Kontroverze je k tomu zaručenou cestou a hip hop vyloženě vybízí k ostrejm prohlášením a porušování pravidel, který jiný lidi přitahuje, protože sami to nedokážou, netroufají si jít proti systému, jako tihle rappeři!

V praxi jsou teda rozličný spory, vyřizovaný přes média, spíš pečlivě nastrojenou šarádou ve jménu publicity, a obě zúčastněný strany z toho těžej!

Excelsior je sice king, ale i pro něj je významný a hodnotný, moct svý postavení opětovně potvrdit, tím, že bude odhánět další lačný vlky, a dá najevo, že se novýho vyzyvatele nebojí, stejně jako státních úřadů a policajtů!

Když se teda psalo, že údajně napadnul toho frajera v tom klubu a tu holku, co ji prej tahal za vlasy, podle pravidel žánru to bylo určitě nahraný, a byli to jeho kámoši! Šlo jen vo to, dostat se do médií, jako děsně kontroverzní osobnost, protože takovej musí bejt každej rapper, a nedá se to potvrdit jen kecama v textech, musí se to udělat i nějakou výmluvnou akcí před svědkama, co budou v médiích hrát zděšený, zaskočený a pohoršený!

Klamy a různý účelově manipulovaný fakty jsou vůbec v showbusinessu náramně rozšířený! Věděli jste třeba, že za posledních 15 let bylo údajně v našem showbizu přes 50% vztahů účelově vykonstruovanejch, jako čistá pohádka pro média? Zase, pro obě zúčastněný celebrity je to výhodný, pomáhaj si navzájem, na taktický i strategický úrovni, krejou si záda!

Láska nebo nenávist, funguje to stejně! Politikové, hip hopáci, boxeři, modelky – ti všichni se rádi urážejí navzájem, aby hráli show pro média. a zajistili si publicitu! Většinou je to předem domluvený, ale i pokud ne, obě strany dobře vědí, proč je výhodný do toho jít, přitom správný přístup je na urážky nereagovat.

Avšak ten nejhustší PR kousek, asi v celý historii, se podařil na Mr. Olympia 1980, vrcholný kulturistický soutěži. Kdo ji vyhraje, ten se stává totální kulturistickou legendou… tady ta událost se ale překvapivě zapsala i do mediální síně slávy!

Ale aby se pochopilo, v čem to bylo tolik hustý, je třeba jít trochu do minulosti. Ten slavnej Arnold Schwarzenegger, jistě ho znáte, tak tenhle řízek bejval špičkovej kulturista, kterej předtím vyhrál šestkrát tuhle Olympii. Důležitý je, že během posledního ročníku, kdy soutěžil, už do toho vstoupily média ve velkým, a to znamená i manipulace, PRko.

Von se tenkrát natočil ten polodokument s názvem ‚Pumping Iron‘, ale je třeba ho brát vyloženě jako fabrikovaný, filmařsky upravený podání reality kulturistiky, aby se jako víc zpopularizovala. Nikdo tomu nemohl víc přispět, než tenhle Arnold, impozantní osobnost a hvězda už tenkrát!

Takže ten dokument účinně pomohl, aby se tenhle dosud okrajovej sport dostal do pozornosti médií i lidí, jako nikdy nic! Arnold potom odešel ze soutěžení, stejně už tam nemohl víc dosáhnout, že se bude věnovat tomu herectví.

No a na jeho místo krále musel nedílně nastoupit někdo jinej, ale už to nebylo ono, jako bez Arnolda, a pracně budovanej postup, jak zpopularizovat kulturistiku, se zastavil! Byly v tom samozřejmě peníze, strašně moc peněz, o ně tu šlo – když zejtra bude kulturistiku dělat miliarda lidí, víš kolik prodáš činek, doplňků výživy, knížek o posilování? To jsou neskutečný částky, co v tom lítaj, a živí to i milióny lidí, různejch trenérů, výživovejch poradců a tak!

A tak se teda vymyslelo další oživení, aby se zajistila ještě širší publicita! Ale povídám vám, že tenhle kousek, to byl učiněnej majstrštyk, kterej se zapsal nejen do dějin sportu, ale taky Public Relations. Byla to taková síla! Možná až moc!

Máme teda rok 1980, chystá se další Mr. Olympia, tentokrát v Sydney, v Austrálii. Soutěžící se tam sjížděj, celej kulturistickej svět, je to událost roku! Arnold tam míří taky, ale jen jako komentátor, údajně!

A pak, pár hodin před začátkem, najednou přijde převratná novina – Arnold oznamuje, že bude taky soutěžit! Všichni totálně v šoku! Jasně, že to porušovalo nejzákladnější pravidla, podle nichž se musíš zaregistrovat celý tejdny před soutěží a hlavně, musíš se kvalifikovat na jiný soutěži, abys vůbec mohl startovat!

Ale producenti věděli moc dobře, proč Arnoldovi povolili výjimku! Jistě si dokážete představit, jak to tam všechny úplně totálně rozhodilo, jaká tam byla nevraživost, vzepjatý emoce! Ty kluci se na to připravovali roky, a najednou taková šokující podpásovka?

Dlužno říct, že Arnold nebyl v nejlepší soutěžní formě, aby to bylo ještě zajímavější! Trénoval údajně jen šest neděl, i když to mohl říkat taky jen účelově, aby kdyby prohrál, mohl říct, že prostě neměl tolik času na poctivej trénink! A kdyby vyhrál, ještě víc poníží soupeře, který makali celej rok, a nedali to, a on elegantně jen pár týdnů, a stejně je porazí, kdy si zamane!

V šatně se to prej málem porvalo. Stížnosti jen pršely!

No dobře, a máme tu soutěž. Arnold měl prej výkonností sotva na třetí nebo čtvrtý místo, ale rozhodčí ho nechali vyhrát, protože se všema z nich měl dávno dobře promazaný přátelský, nebo byznysový vztahy!

Co se pak dělo za neskutečný tóčo! Ještě dneska, o 35 let pozdějc, se o tom mluví a píše a spekuluje, jako, měl Arnold vyhrát, nebo ne? Jo, to byl teda PR kousek!

Pár těch lidí, co soutěžilo a mělo ten rok šanci na vejhru, tenhle zvrat prostě nikdy nerozchodilo a zničilo jim to život! Prostě nebyli schopný ten podraz přejít a pokračovat dál! Do konce života jen mluvili o tom, jak to bylo nefér!

Podle mě to teda bylo na soud, jako kráva! Ale je otázka, zda i ten by pro toho promotéra soutěže nebyl žádoucí, protože by znamenal jen další a další publicitu, a to znamená popularitu!

Vůbec, co se týče publicity, ta se v hudební branži užívat prostě musí, protože konkurence je hrozně tuhá, a každej chce urvat svůj kus, aby mohl mít celý další desetiletí jistej vejvar z hranejch songů! Stačí jeden správně prodanej hit, a do konce života už hladem neumřeš!

Oblíbenej postup je takzvaný zakázaný video. Schválně dáš do klipu něco fakt přes čáru, a tetelíš se, až to autority zakážou, protože pak to každej chce vidět, zakázaný věci lákaj nejvíc! Vůbec bych se nedivil, kdyby ty frajeři ty svý videa sami práskali, nebo doslova prosili vlastníky hudebních TV, aby to zakázali! Protože pak se o tom bude psát, a hodně! Vstoupíš do síně slávy a obsáhlej zápis na Wikipedia máš jistej!

Ovšem ještě vychytanější je, když údajně uniknou ňáký věci, co neměly, jako nevydaný songy, nebo celý alba! Třeba ten slavnej americkej ’50 Cent’, to je velkej mediální stratég, prej sám nahrál nový album na Internet, a pak předstíraně zuřil, dělal show pro média, jak se strašně pomstí tomu, kdo to spáchal! Potvrdil tak svou pozici ostrýho řízka, a ještě měl o celosvětovou publicitu postaráno, a zadarmo! Jinak by za ni musel zaplatit snad statisíce dolarů! Chytrej kluk!

A neprodělal ani doláč, protože chytře řekl, že to album eště není dodělaný, a finální verze bude ještě lepší, s víc songama a bonusovym obsahem!”

„Nó to je teda hrozný, jakej jsou ty média vodpornej klam!” pravil Švejk pohoršeně, jako kdyby zapomněl, že se jako výkonný tvůrce ‚aktivních opatření‘ na těchto dezinformačních záležitostech sám přímo podílí!

„Jen to funguje podle určitejch pravidel! Ostatně, je to i v zájmu čtenářů a diváků, aby měli lepší obsah a zábavu! Tak se jim to holt musí zajistit, pomoct tomu, aby byli konzumenti spokojený! Je to jen zákon nabídky a poptávky! Kdyby ti servírovali jen čistou pravdu, byla by to nuda, a zahodil bys noviny! Zato takhle? Zůstaneš pevně přikovanej ke všem těm úžasnejm věcem, co se dějou, se zatajeným dechem budeš sledovat neustálej vír velkejch šokujících událostí! Samo se to neudělá, musí se tomu pomoct, aby to bylo hezký a se silným efektem!”

„A jak to uděláme my? Máme teda náš vojenskej hudební asset, umělce Magšota. Máme arcinepřítele Excelsióra, proti kterýmu se vymezíme. Ještě něco potřebujem? Ňákou vomáčku asi? Aby se to zamíchalo?” zajímal se Švejk.

„Ano, byla by dobrá třeba nějaká ženská, jako fakt kočka, o kterou by se tihle dva třeba seprali, aby z toho byl atraktivní příběh! Něco jako ‚za vším hledej ženu‘! To by byl trhák! Žárlivost, pomsta, emoce, zmařená láska, milostnej trojúhelník, nevěra, tajný city… a bude z toho válka máfosů!”

„Slušnou a tvárnou modelku seženeme snadno, k nim máme teď ouplně nevomezenej přístup,” připomněl Švejk jejich modelingové assets. „Ženská by to mohla celý slušně rozproudit, ať to není jen přehlídka rozparáděnejch kohoutů na smetišti a cákajícího testosterónu! A sama by na tom trhla luxusní mediální kariéru! Na to ji nalákáme! To je vosvědčenej postup naší agošky!”

„Přesně! Vždyť jsem říkal, že všichni zúčastněný vydělaj! No nejsou ty zákony médií krásný? A vaše korporace z toho bude mít taky zisk! Tak nač byste si jen mohli stěžovat?” divil se producent.

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com