Ve jménu vejry

V restauraci ‚Na zeleným vršíčku‘ to žilo. A uprostřed lokálu, hned vedle karbanického stolu, kde se v mžiku dala prohrát celá těžce vydělaná výplata či významná část rodinného majetku, pečlivě schraňovaného po celé předchozí generace, se rozvaloval na rozvrzané židli Ferda, osvědčený místní guru, za kterým se v Libni chodilo pro hluboké a současně vysoce svérázné poučení o světě. Švejk s nadporučíkem se tam usadili, a Švejk hned nadhodil téma.

„Věděl bys něco vo náboženskejch vorganizacích, Ferdo?”

„Zrovna nedávno jsem viděl jeden film, kterej se uvedenou problematikou zabejval ze zajímavýho úhlu pohledu,” spustil Ferda bez váhání.

„Byl vo tom, že existovala jakási rodinka voddanejch příslušníků ňáký tý náboženský vorganizace, čtyři sourozenci, dva kucí, dvě holky, a ta starší dcéra, jak už dospívala, bylo jí asi sedmnáct, tak najednou měla docela slušný roupy, začali s ní prostě šít všichni čerti, jak se říká, byla prostě nakloněná prvnímu duchovnímu i tělesnýmu hřejchu, plus její fotr byl nevěrnej její matce, tak se to docela zajímavě potkalo, anebo to spíš přímo souviselo, páč nejdřív byla nevěra, a pak byl neklid tý dívky, která do tý doby byla moc voddaná věřící, ale jak se votřásly její existenciální jistoty, tak přišla jakási prázdnota a pochybnosti, který chtěla zaplnit ve světským světě!

Ale asi by do toho hudebního klubu šla tak či tak, dyk jí bylo sedmnáct, navěky tu tělesnost a touhu po lásce stejně nemohla vodkládat a popírat!

Nó a tak si vyrazily s dobrou kámoškou z kongrégace, jejíž víra měla bejt zdánlivě vlažnější, ale nakonec se ukázalo, že to byla docela slušná fanatička, na tudle párty, kde samozřejmě, podle pravidel žánru, potkala atraktývního kluka! Děsně se vožrala na tom večírku, asi poprvý v životě, lila do sebe totiž vodku s džusem jak vodu, holt začátečnická chyba, a pak se docela slušně poblila venku u plotu!

Její kámoška se ukázala bejt docela levá, páč řekla, že eště vodejít z toho slušně rozjetýho mejdla nechce, naštěstí se ten kluk rytířsky nabídnul, že ji doprovodí až domů, von byl fakt děsně něžnej a citlivej, ale vona už byla dobrá, blinkla si a hned jí zase bylo fajn, což nebylo ouplně uvěřitelný, ale holt je to jen film!

A von s ní šel pak až domů, a páč se rozpršelo, tak si vlezli do sklepa, a von jí pouštěl na přehrávači songy, který prej skládá, že jako muzicíruje. Byli si dost blízko, jako tělesně, takhle blízko cizímu frajerovi zřejmě eště nikdy nebyla, a sama s ním ouplně, sice se nic jako nestalo, zatím, ale vokamžik to pro ni asi musel bejt zlomovej! Byla nalákaná do temnýho světa hříchu, nahlídla do něj, a už se to nedalo zvrátit, k tomu už žádná vejra nemohla pomoct, ani ta sebepevnější! Do tohodle bahna pohlavnosti vlezeš jednou, a už se vezeš vstříc malérům! Dyk to klucí všici moc dobře znáte, co bych vám vo tom povídal!

Všechna čest, že ten kluk byl mimořádně slušnej a nic na ni nezkusil, choval se decentně, voni na tom Severu jsou dneska klucí vochočený, jak beránci, jak si tam jejich ženský vydobyly děsně vysoký společenský postavení, respekt, genderovou vyváženost a až nábožnou úctu. Kdepak je konec nelítostnejm, patriarchálním Vikingům! Svět se holt mění, a my s ním! Měknem, a ženský se ujímaj kormidla! No ale co, třeba s nima ve vládě nám bude všem líp, dejme jim tu možnost, ukázat, co v nich je, jak se postaraj vo veřejný blaho!

Psali si pak na internetovým chatu, von napsal její kámošce, že kde jako vona je, že je sexy, děsně rajcovní, vona byla u toho, styděla se, váhala, esli mu sama vodepsat, ale nakonec jako jó, a von na ní, esli může přiject za ní, ale vona, páč se bála, aby ji někdo z kongrégace neviděl, páč u nich měli bližší styky s vopačným pohlavím prej zakázaný, tak že pojede radějc za ním.

Šli se spolu projít do tamějšího vobchodního centra, a vona se radovala, že ji tam nikdo nezná, takže se může procházet s klukem, přitom kolem domova by furt byly ňáký všímavý voči jinejch věřících, který by bez váhání reportovaly jakoukoliv nepřístojnost, to pak nemáš žádnou volnost konání! Nó a jak spolu rozmlouvali, tak mu to řekla, že je taky jako věřící, že věří v todle a todle, byla prostě upřímná!

Ten idiot jí, představte si, udělal docela šílenou scénu ve vobchodě, kdy zpochybňoval její víru před lidma, nó bylo to nechutný, vyhodili je vodtamtaď kvůli tomu, pozdějc se jí za to sice vomluvil, ale byl to holt laik, atéista. Sama připustila, že ho na to měla postupně ňák připravit, než to na něj takhle vybalit rovnou. Jó a v tý samý scéně taky potkali jejího bráchu, co byl vyloučenej, k němu se taky eště dostanu!

Nó a vídali se dál, vona láska vodstraňuje rozpory! Samozřejmě jí pak jednou ujel vlak, von asi bydlel v ňákým dalekým Zapadákově, až na periférii, a tak že u něj bude muset přespat, že prej jí nic jinýho nezbejvá.

Hale, proč si nezavolala taxíka? Nebo necinkla svýmu tátovi, aby pro ni přijel? Von chodil do práce na noční, jako recepční, ale jistě by rád řekl ňákýmu kámošovi, když kráčí vo dcéru, který hrozí bezprostřední oujma na počestnosti, aby ji vysvobodil, vodvez do bezpečí domova, a sofort! Tohle bylo teda dost přitažený za vlasy,” postěžoval si Ferda. Neměl rád, když ve filmu byly podobné nelogičnosti! Bylo to moc náročný divák!

Další kapitola: Takhle se to dělá, volové!

Alan Svejk - alansvejk@alansvejk.com

alansvejk@alansvejk.com